Nocne przerwy w oddychaniu – czym są i kto jest na nie narażony

Nocny sen to czas regeneracji dla organizmu. Bardzo chciałabyś się wyspać, ale słyszysz głośne chrapanie Twojego partnera? Zaczynasz odczuwać irytację i już przymierzasz się do tego, by wybudzić swojego towarzysza, gdy nagle zdajesz sobie sprawę z tego, że chrapanie ucichło. Odczuwasz ulgę, jednak sekundę później zdajesz sobie sprawę z tego, że nie słyszysz odgłosu oddychania. Nagle twój partner wybudza się, po czym tak szybko jak się obudził – zasypia. Zaniepokojona postanawiasz go obserwować i z niepokojem stwierdzasz, że podobne incydenty przytrafiły się jeszcze kilka, kilkanaście razy w przeciągu godziny. Niepokój narasta, postanawiacie dowiedzieć się czym są nienaturalnie częste nocne przerwy w oddychaniu. Opisana powyżej sytuacja to rzeczywistość wielu osób, które każdej nocy zmagają się z obturacyjnym bezdechem sennym.

Czym jest bezdech senny? Podstawowe informacje

Bezdech senny to zaburzenie, w którym dochodzi do niedrożności dróg oddechowych. Powietrze przeciskając się przez coraz bardziej zatkana szczelinę świszczy, co znamy bardzo dobrze jako odgłos chrapania. Skąd niedrożność dróg oddechowych? Mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe ulegają rozluźnieniu, w efekcie czego wentylacja płuc jest nagle wstrzymywana na kilka, kilkanaście sekund. A takich epizodów może zdarzyć się w ciągu nocy kilkadziesiąt. Nienaturalnie częste nocne przerwy w oddychaniu mogą spowodować niedotlenienie, są więc odbierane przez mózg jako potencjalnie zagrożenie. Następuje nagłe wybudzenie, po czym oddech wraca do normy a osoba ponownie zasypia. Na nieprawidłową pracę dróg oddechowych narażone są w szczególności osoby z krzywą przegrodą nosową, powiększonymi migdałkami, chorujące na nadciśnienie oraz otyłość.

Jakie objawy towarzyszą bezdechowi sennemu?

Osoby chorujące na bezdech senny często nie są świadome swoich problemów ze snem. Nie zdają sobie sprawy z tego, że chrapanie to tylko jeden z objawów bezdechu sennego. Oprócz niego może dochodzić do problemów z zaśnięciem po nagłym wybudzeniu oraz do zwiększonej potliwości organizmu.
Warto również przyjrzeć się dziennym objawom bezdechu. Odczuwasz poranne bóle głowy, czujesz się ciągle zmęczony i senny, występuje u Ciebie drażliwość, masz problemy z koncentracją a rano budzisz się z uczuciem suchości w ustach? Wszystkie powyższe objawy mogą wskazywać na występowanie bezdechu sennego, dlatego nie lekceważ problemu i zgłoś się do specjalisty, który w oparciu o występujące objawy będzie mógł potwierdzić bądź wykluczyć obturacyjny bezdech senny.

 

Leave a Comment